Dünya / Genel / Güncel

TÜRKİYE VE İRAN’IN KÜRDİSTAN KARŞITLIĞINA DİKKAT!

 

Değerli arkadaşlar, dostlar, yoldaşlar!

İki gün önce ben Diyarbakır’dayken twitteri açmışken, “twitter hesabınıza Kars’ta giriş yapılmış” şeklinde bir uyarı geldi. Ben işlem yapmaya kalkarken “hesabınız askıya alınmış” duyurusu izledi. Sonrası ise tam bir sorunlar yumağı. İki gündür halen açtıramadık. Biz hesabı kurtarmaya çalışırken bu kez Amerikan!! diğer elektronik hesaplarıma yeni saldırı girişimleri oldu. Bir süre daha bekleyeceğim eğer mevcut twitter hesabımı açtıramazsam yeni hesap açacağım.

Bu arada güncel iç ve dış siyasetteki gelişmelere ilişkin twitter diliyle söyleyemediğimi kişisel Web sayfam www.sinanciftyurek.com/   üzerinden yapmaya çalışacağım.

Twitter üzerinden yapamadığımı özetlersem, şunlar gündem var:

I – Güney Kürdistan bağımsızlık referandumu Kürtler arasında, partiler üstü bir ulusal demokratik kimlik oluşturuyor. Kuzey Kürdistan’da hiçbir parti taraftarı bağımsızlık referandumuna karşı durmuyor tersine destekliyor. Siyasetin bunun değerlendirmesi lazım.

II- Türkiye ve özellikle İran’da dikkat dedim hep. İran Genelkurmay’ı Türkiye’de, hem de üç koca gün! Konu malum, Güney Kürdistan bağımsızlık referandumu ve Efrin’in işgali. Güney Kürdistan bağımsızlık referandumuna karşı tutumda hemfikirler ama Türkiye, Rusya’dan sonra şimdi de İran’dan Efrin işgali için hali hazırda destek almış değil ve pazarlık sürüyor.

 

III- Efrin işgali, Erdoğan’ın “çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak” beyanından sonra harekat öncesi ön harekat başlamış görünüyor. Demem o ki, Kürt halkının gözü-kulağı ve yüreği Hewler’deyken Efrin’i unutmasınlar!

IV – İç siyasette öne çıkan mesele, “CHP ile demokrasi cephesi yaratmak!” CHP ile antifaşist ya da anti emperyalist veya anti militarist cephe yaratma arayışı, Türkiye sosyalist hareketi açısından yeni değil en az 50-60 yıllık geçmişi bulunuyor. Türkiye sosyalist hareketinin her defasında eli boşta kalmasına rağmen CHP ile demokrasi cephesi kurma ısrarı sürüyor.

V – Sadece Türkiye sosyalist hareketi değil Kürdistan hareketinde de CHP ile demokrasi cephesi için çağrı ve arayışlar sürüyor. Güney ve Rojava gerçeği acilen parçalarda ulusal demokratik birliği dayatmışken, CHP ile demokrasi cephesi hem zaman kaybı hem de karşılığı olmayacaktır. Eyvah etrafım Kürdistan ile çevrildi” diyen ve üç tarafını Kürt “tehlikesi” nedeniyle duvarlarla ören bir Türk devletinde CHP, Kürtler ile demokrasi için bile olsa ittifaka girmeyecektir. Uzağa gitmenize gerek yok, Adalet yürüyüşüne bakın ve düzenlenecek olan Adalet Kurultayını izleyin. En büyük adaletsizliği-hukuksuzluğu yaşayan Kürtlerin taleplerine dair bir şey var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WordPress spam blocked by CleanTalk.