Biyografi

Sinan Çiftyürek

1952 yılında Urfa’nın Siverek İlçesine bağlı Karbêğ köyünde doğdu. İlkokulu Fik Köyünde, Ortaokulu Hilvan’da okudu. 1969 yılında Antep Öğretmen okuluna girdi. Eğitimini Rize ve Tokat öğretmen okullarında tamamladı ancak hiç öğretmenlik yapmadı.

Büyüdüğü topraklarda toprak ağalarının ekonomik, kültürel ve siyasal baskılarının yoğunluğuna, gelişen kapitalizmle birlikte yeni baskı ve sömürü halkalarının eklenmiş olması; Türk Devletinin izlediği ret ve inkar politikalarının tüm sonuçlarıyla iç içe yaşayarak büyümüş olması, Türkiye İşçi Partisi’nin ve Doğu Devrimci Kültür Ocakları’nın (DDKO) ünlü Doğu Mitinglerinin yarattığı etkinin de katkılarıyla, daha çocuk denecek yaşlarda siyasetle ilgilenmeye başladı. Doğu Mitingleriyle Kürt halkının talepleri dile getirilerek Kürdistan’da ulusal-sınıfsal uyanışın güçlendiği ve devrimci sosyalist örgütlenmenin ilk tohumlarının atıldığı bu süreç, Güney Kürdistan’daki ulusal mücadelenin etkileri ve 68 rüzgârıyla küresel sol ve sosyalist akımın yarattığı atmosferin sürükleyiciliği, Çiftyürek’in ulusal özgürlük bilincinin ve sömürüye karşı sınıfsal mücadele bilincinin gelişmesinde önemli rol oynadı.

sinan-ciftyurek-osp

1975-76 yıllarında bir grup arkadaşıyla Kürdistan’da bir komünist hareket oluşturmak ve parti kurmak amacıyla çalışmalar başlattı. Kimi Kürdistani oluşumların yanı sıra bazı Türkiyeli sosyalist hareketlerle de görüşmeler gerçekleştirdi. Aynı süreçte THKO’dan ayrılan THKO-MB grubu ile görüşülerek ilk parti kongresinde Kürdistan Özerk Örgütü’nün (KÖÖ) kurulması ve yapacağı ilk kongrede partileşerek Kürdistan Komünist Partisi adını alması üzerinde anlaşmaya varıldı. 1 Mayıs 1980’de Türkiye Komünist Emek Partisi I. Kuruluş Kongresi’nde KÖÖ kuruldu. Mart 1982’de Elazığ’da toplanan Kürdistan Özerk Örgütü kuruluş kongresinde partileşerek Kürdistan Komünist Partisi (KKP) adını aldı ve Sinan Çiftyürek partinin Genel Sekreterliğini üstlendi. Çiftyürek aynı zamanda TKEP Merkez komitesi ve Politik Büro üyeliğini 1990 yılına kadar sürdürdü.

1980 darbesinden 1986’ya kadar olan süreçte KKP Merkez Komite kadrosu ülkede kalarak mücadeleyi sürdürme kararı aldı, hasta olan bir kadro hariç herkes bu karara uydu. Haziran 1986’da parti ağır bir darbe aldı, Merkez Komite kadrosu başta olmak üzere çeşitli illerdeki çok sayıda yönetici ve parti üyesi tutuklanarak cezaevine konuldu.

Cezaevindeyken bir grup arkadaşıyla birlikte SSCB’nin dağılması sonrasında “21. yüzyılda nasıl bir sosyalizm” sorusuna cevap ararken, diğer yandan parti hakkında “bölücü silahlı terör örgütü” iddiasıyla açılan davalara karşı KKP programını esas alan bir siyasi savunmayı dava arkadaşlarıyla birlikte hazırladı.  Bu savunmalar daha sonra Kürdistan Komünist Partisi Savunması adı altında kitaplaştırıldı.

Haziran 1990’da cezaevinden çıktı ve yeniden örgütlü mücadele sürecine katıldı. Kısa bir süre sonra gerçekleşen TKEP 3. Genel Kongresinde üzerinde anlaşmaya varıldığı üzere TKEP’den ayrılan KKP oluşumu içinde yer aldı, siyasi çalışmalarını burada sürdürdü.

2000’li yılların başında yasal bir siyasi parti kurma çalışmaları KKP içinde tartışmaya açıldı. Kürdistan kentlerinde faaliyet göstermek üzere bir sosyalist partinin kurulması amacıyla, Mezopotamya Sosyalist Partisi (MESOP) Girişimi ile farklı siyasal geleneklerden gelen sosyalistlerle görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerin sonucunda, 21 Aralık 2011 tarihinde Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) kuruldu. Sinan Çiftyürek Kurucu Genel Başkan olarak görev üstlendi.

1980 yılından bu yana Komünist Dergisi, Dengê Kürdistan Gazetesi, haftalık Newroz Gazetesi, aylık Newroz Dergisi, haftalık Fırat’ta Yaşam Gazetesi, haftalık Çoban Ateşi Gazetesi, aylık Sosyalist Mezopotamya Dergisi gibi basılı dergi ve haftalık gazetelerde; Rojnameya Newroz, İlke Haber gibi internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinde yazılar yazdı.

Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen konferans, sempozyum ve panel gibi etkinliklere tebliğler sundu, çeşitli röportajlar verdi.

Gün Yayıncılık’tan çıkan kitapları:

Katkıda bulunduğu kitaplar: