Genel / Kurdî / Kürdistan

SALDIRIDA HEDEFİN ADI HDP, ESASI KÜRT HALKININ/HALKLARIN KAZANIMLARI!

 

Kürt halkının iradesi, leş kargalarının tv ekranlardaki hesaplarına sığmaz!

HDP vekilleri hakkında fezlekeler Meclise gelir gelmez, Yandaş yorumcular; “HDP oyları şu kadarı şu partiye bu kadarı bu ittifaka gider” diye tartışmaya başladılar. Yani mal bulmuş mağribi gibi büyük bir heyecana kapılarak Kürt halkının, halkların yüz yıllık emeklerinin, baskı, katliam, soykırımlara rağmen direnmelerinin ürünü olan irade, oy ve Meclis yansıması üzerine kirli hesaplar yapamaya başladılar. Bu durum başta Kürt halkının, halkların iradesine saygısızlıktır. Kınıyoruz!

Tartışma gündeminde olan Fezleke basıncı nedeniyle HDP Meclisten çekilmemeli. Meclis; Ya asgari burjuva demokrasi sınavı vererek fezlekeleri reddedecek. Ya da el kaldır-indir rejimi olduğunu Dünyaya ilan ederek gerçek yüzünü gösterecek!

Çekilmemeli çünkü hem oraya kolay gelinmedi hem ayrıca Mahallesi ayrı olan Kürtler çekilirse, bir daha Meclise geriye dönmemeli, dönemez. Yani CHP veya SP, AKP… gibi sineyi millete çekilip geri dönemez.

Kürt ulusal demokratik muhalefetine çağrımız; HDP’ye yönelik Meclis ve Meclis dışı artan saldırılarına karşı ortak tutum almalı. Zira Fezlekelerle hedeflenen parti adı HDP ama özünde Kürt halkı/halkların yüz yıllık bedellerle elde edilen kazanımları hedefte!

Cumhur rejimi; HDP üzerinden Kürt siyasetini Meclis dışına atmak istiyor. Bu hedef doğrultusunda; dün Kürt halkının iradesine kayyum atama, bugün ise halkların iradesine fezleke ile darbe vurmak istiyor ki bu Türkiye halkları ve demokrasi güçlerinin de meselesidir! HDP kendisine yönelik saldırıları; Türkiye devrimci ve geniş demokrasi güçlerine taşıyarak ortak mücadeleye çağırmalı.

Kısacası, korkular kullanıp-yönetilerek iktidar sürdürülemez! AKP İktidarı epey bir zamandan beri; Ekonomik-sosyal-kültürel-siyasal politikalarla toplumu yönetmede sorunları ağırlaştıkça

Ya etnik, dini ve “devletin bekası” korkularıyla, ya da kutuplaştırıcı, ötekileştirici dille işçi-emekçi, yoksulların işsizlik, enflasyon, geçim sorunlarını bastırmak istiyor! Ama nafile Abbas yolcu!

28.02.2021

canbegyekbun@hotmail.com

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WordPress spam blocked by CleanTalk.