Avrasya / Avrupa / Genel / Güncel / Kürdistan / SÖMÜRGECİ

LOZAN’I TANIMIYORUZ!

Lozan anlaşmasının yani Kürdistan’ın dörde parçalanmasının üzerinden 98 yıl geçti.

Türkler; Lozan öncesinden Mustafa Kemal’in etrafında birleştikleri ve İngilizlerin desteğini aldıkları için kazandılar.

Kürtler esas ulusal birlikten yoksun oldukları için kaybettiler. Bugün başta iki Konfederal Kürdistan yönetimi olmak üzere önemli kazanımlar var ama birlik halen Kürdün Aşil topuğu!

10 Ağustos 1920 de imzalanan Sevr Anlaşması 24 Temmuz 1923 Lozan’da biter. Zaten İngilizler Lozan’dan önce Anadolu ve Kürdistan’da güçlenen sosyalizm (SSCB) “tehlikesine” karşı politika değiştirerek Mustafa Kemali desteklemeye karar vererek Yunanlılardan desteğini çeker. Ve Lozan’da emperyalist devletler, bölgenin sömürgeci devletleriyle el ele Kürdistan dörde parçalarlar.

Mustafa Kemal, I. Emperyalist paylaşım savaşında Almanlarla birlikte savaşan Osmanlı subayı olarak diğer emperyalist bloka yani İngiliz-Fransız emperyalizmine karşı savaştı! Ama Türk ulus devletinin kuruluş sürecinde Yunanlılarla savaşları dışında İngiliz-Fransız emperyalizmine tek kurşun sıkmadı çünkü baştan anlaşıp uzlaşmışlardı.

Sonuç 23 Nisan 1923’te Cumhuriyet ilan edilir. 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşmasıyla uluslararası alanda tanınır! Ve artık Mustafa Kemalin, tek devlet-millet-vatan-bayrak hedefini 1924 anayasayla hayata geçirmesinin önü açılır. 1921 anayasası ve İzmit konuşmaları ise TC Devletinin tanınmasına kadar zaman kazanmak taktik politikalarından ibaretti.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WordPress spam blocked by CleanTalk.