Genel / Güncel / Kurdî / Kürdistan / Ortadoğu

KERKÜK İŞGALİ VE KÜRDİSTANİ İTTİFAK!

Bugün 16 Ekim 2019 yani Kerkük ve diğer ketlerimizin işgalinin yıldönümü! 16 Ekim 2017’de, başta Kerkük olmak üzere “tartışmalı” Kürdistan kentlerinin, İran planlamasında ve diğer sömürgecilerin desteği ve de iç ihanetin katkısıyla Irak’a teslim edilişinin ikinci yıl dönümünde, ırkçı sömürgeci rejimleri lanetliyoruz!

16 Ekim 2017’de yani Güney Kürdistan’ın Kerkük-Diyala-Hanekin-Tuzhurmatu….kentlerinde; bugün Rojava Kürdistan’ın da sömürgeci rejimlerin amaç ve hedefleri aynı!

Sömürgeci rejimlerin hedefi; hangi parçada olursa olsun Kürtlerin statü kazanmasını kanlı katliamlar pahasına engellemek. Bununla da halklar ve inançlar hapishaneleri olan İran ve Türkiye’nin aksine, Kürdistan’ı bölge de halklar ve inançlar bahçesi yapmada yol alan yeni Kürdistan modelinin tarih sahnesine çıkmasını engellemek istiyorlar. Demokrasi ve özgürlük yoksunu sömürgeci rejimler, özellikle Türkiye burnunun dibinde yeni bir demokrasi modelinin tarih sahnesine çıkmasının önünü kesmek için her şeyi göze almış gözüküyor.

Özetle dün Güney Kürdistan’a, bugün Rojava Kürdistan’ına saldırının altında, Kürtlerin yeni referanslarla tarih sahnesine çıkma yürüyüşleri bulunuyor. Ancak Kürdistan’da macun tüpten çıktı bir kere! Güneyli halkımız, bugün Diyala-Hanekin-Kerkük….te yaşadıkları geçici mevzi kaybını aşmaya çalışıyor. Güneyli tüm partilerimizin Kürdistani İttifak adı altında 2020 Irak Meclis seçimlerine, Kürdistan İdaresi dışındaki Kerkük-Diyala-Selahaddin-Ninova’da tek listeyle katılma kararını ilan etmeleri çok ama çok ileri bir hamle. Kürdistani İttifak Başkanı Mistefa’nın “Bu birlikle kazanacağız” demenin ifadesi. Başarılar diliyoruz ve Kuzey’de de kalıcı ulusal ittifak çağrımızı yeniliyoruz!

Rojava yönetimi de, yüzleştiği ağır saldırı karşısında, Suriye rejimi ile kimi “tavizler”le anlaşıp Suriye Ordusunu Kürdistan’a çağırması kısmi bir gerileme olabilir ama halkı katliama karşı korumada bir seçenektir. Ve Rojava’da da tıpkı Güney gibi kazanılan mevzilerin sömürgecilerce geri alınmasını hem halkımız asla kabul etmeyecek hem de mevcut dengeler Rojava halkımız lehine işlemektedir. Öyle ki bir musibet bin nasihatten iyi oldu. Türk devleti Fırat Doğu’suna yaptığı son askeri saldırı ile kendini Dünyada yapayalnız bırakırken, Kürtlerin milyarlarca dolarla yapamayacağı tanıtım da kapısını açtı. Bu süreçte Kürt halkı dünya halklarının sevgilisi olmakla kalmadı Kürt siyaseti de Dünya devletlerinin güvenilir müttefiki haline geldi, geliyor. İlleri taşınabilirse bunlar az kazanımlar değil.

16 Ekim yıkımına dönersek; Halkımızın ulusal özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi, işgal ve yeni ilhak adımlarını er geç etkisiz kılacak. Gelişmeler bunu doğruluyor. Bu nedenle gün, Kerkük’ün özgürlük ve bağımsızlık ruhuna sahip çıkıp güçlendirme günüdür. 14 Partinin bu yolda kurdukları Kürdistani İttifak tarihi önemdedir kutluyoruz.

Aynı ulusal birlik ruhu ve gücüyle, Kürdistan’ın dört parçasında ve diasporada, Rojava Kürdistanı ile dayanışmayı geliştirme gürüdür.

Kuzey’de de Ulusal İttifak üzerine görüşmelerin olduğu bu süreçte, yol almak istiyorsak; geçmişe değil geleceğe odaklanalım! Geçmişte kim ne dedi ne yaptı vb. geçmişi konuşmak yerine, bugün ve gelecekte birlikte ne yapabiliriz? Bunu konuşmak ve somut yönelimler belirlemek gerekiyor. Somutta bugün Qamışlo-Amed-Hewlêr de halkımızın iradesinin tank-topla gaspedilmesine karşı birlikte ne yapacağız? Ve geleceğin ulusal iktidarına giden yolu birlikte nasıl döşeyebiliriz?

Halkımızın özgürlük-bağımsızlık mücadelesi, işgal ve yeni ilhakları er geç etkisiz kılacak.

Gün, Kerkük’ün özgürlük ve bağımsızlık ruhunu güçlendirme günü.

Gün, Rojava Kürdistanı ile dayanışma günü.

Gün, Ulusal ittifak yolunda adım atma günü!

16.10.2019

canbegyekbun@hotmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WordPress spam blocked by CleanTalk.