Ekonomi / Ekonomik Kriz / Genel / Güncel / Kapitalizm Emperyalizm Eleştirileri

23 YIL BELEDİYE BAŞKANI-BAŞBAKAN-CUMHURBAŞKANLIĞI YAPAN ERDOĞAN, ŞİMDİ ÇEVRECİ MUHALEFET LİDERİ GİBİ KONUŞUYOR!

Dinleyelim;

“Modern dönemle birlikte gelişmeye başlayan, makine, çelik ve beton teknolojisi insanın eline dünyayı inşa etme, biçimlendirme noktasında tahayyül edilemeyecek bir güç veriyor. İnsanoğlu şımarıklıkla belki de tarihte ilk defa, kendisini yaşadığı çevrenin yegane hakimi olarak görmeye başladı. Diğer canlılara saygı anlayışı, paylaşma kültürü yerini tahakküme bıraktı. Adeta bir güç zehirlenmesine dönüştü. Maalesef yabancılaşmayı getirdi. Böyle olunca da insan sadece kendine değil, ailesinden çevresine, toplumdan dünyadaki diğer varlıklara kadar herkese ve her şeye yabancılaştı.

Bugün modern insanın gözünde, kendi dışındaki tüm varlıklar, yaradılışta ortakları değil, kontrol altına alınması gereken rakipleridir.

Dostlar şu an dünyanın kronik sorunları haline gelen hiçbir meseleyi bu anlayışın dışında değerlendiremeyiz. Çarpık kentleşme, sosyal buhranlar, yıkıcı rekabet, hatta terör olayları ve savaşlar modern insanın tasavvurunda meydana gelen bu değişikliğin birer tezahüründen başka bir şey değildir

Dikkat edin yeşillik ararsanız nerede bulursunuz? Mezarlıkların olduğu yerde bulursunuz. Bunun dışında maalesef. Selvi, endamlı selvi nerede? Mezarlıklarda. İstanbul’da selviyi bulacaksak Karacaahmet Mezarlığı’nda bulursun, onun dışında bulamazsınız. Bu hale geldik” dediği konuşmasında “TOKİ vasıtasıyla 805 bin konutu tamamlayarak teslim ettik” diye de ekler!

Hayret doğrusu! Yavuz hırsız olma buna denir!

Erdoğan’ın “Şehircilik Şurasında” yaptığı konuşmasını dinlerken, eğer 23 yıldır iktidarda olduğunu bilmezsen, doğa ve çevre dostu bir muhalefet lideri konuşuyormuş diye anlayabilirsiniz.

23 yıl belediye başkanı-başbakan-cumhurbaşkanı olarak TOKİ ile tüm kentleri beton yığını haline getir, sonra sanki 23 yıldır iktidarda bulunan kendisi değil de muhalefet partisi lideri konuşuyormuş gibi “günümüz şehirleri insana huzur vermiyor Beton, beton, beton. Orada ruh yok, huzur yok” de! İyi de bütün bunları kime söylüyorsunuz ya da kimi eleştiriyorsunuz?  23 yıldır iktidarda siz ve partiniz bulunuyor.

Öyle ki kesintisiz 23 yıl iktidar bulun sonra kendi eseri olan İstanbul hakkında (ki kısa süre önce bu konuda “özür diliyorum” demişti); “İstanbul’da selviyi bulacaksak Karacaahmet Mezarlığı’nda bulursun, onun dışında bulamazsınız. Bu hale geldik. Hayata nasıl bakıyorsak dünyayı nasıl idrak ediyorsak, yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz” de! Kendin yapıp başkasını suçlamak da ne demek oluyor?

Sıkça belirttim, AKP ve Erdoğan 23 yıldır hem iktidar hem de muhalefet olunca, başka bir ifadeyle muhalefet olmayınca yani CHP ya da başka muhalefet partisinin yapacağı eleştiri işlevini de Erdoğan ve partisine düşünce böylesine gariplikler de oluyor! Herşey gibi bu garip durumun da bir sınırı var ve o sınıra doğru gidiliyor.

Özetle,  Batı, dikey kent mimarisinden yatay kentleşmeye yıllar önce birden fazla gerekçeyle yönelmişti. Bu gerekçelerden biri de dikey yapılaşmanın yani beton-demir evden işe, işten de eve gidip gelirken ayağı toprağa değmeyen sinirli ve asosyal bir neslin yetişiyor olmasıydı.  Şimdi Erdoğan ve AKP’nin de farklı gerekçelerle dikey yapılaşmayı terk etmeye yöneleceğinin işaretlerini vermeye başladılar. Batı dünyası gökdelen modasını geride bırakmaya yönelince AKP’nin de yeni arayışlara girdiği görülüyor. Kim bilir belki bu kez de yatay yapılaşma-mimari üzerinden bir dönem rant elde etmek istiyorlar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WordPress spam blocked by CleanTalk.